Merhaba arkadaşlar

 

Benim linux kullanmaktaki başlıca nedenlerden bir tanesi güvenli bir işletim sistemi  türü olması. Böyle uzun uzun yazmaktansa alt başlıklar halinde anlatmam sizin için daha iyi olacaktır. Neyse daha fazla laf kalabalığı yapmayım. 🙂

Güvenlik

Güvendiğiniz uygulamaları yüklediğinizde hiç bir şüphe duymanıza gerek yoktur. Gerçi warez ya da crackli uygulama kullanmıyorsanız windows da güvenlidir lakin windows’u şifreleyemezsiniz ya da ben duymadım bilmiyorum.

Dayanıklılık

Sisteminiz uzun süre dayanıklıdır. Kolay kolay yıpranmaz ve neredeyse bütün bilgisayarda rahatlıkla çalışır. Bu kısmı biraz daha açayım. Aşırı sistem gereksinimlerine ihtiyaç duymadığı için düşük sistemlerde bile sorunsuz olarak çalışabilir.

Ücretli mi?

Ücretli mi? Sorusuna verilebilecek iki cevap vardır hem evet hem hayır. Windows’dan daha pahalı işletim sistemleri olduğu gibi ücretsiz olarak sunulan işletim sistemleri mevcuttur.

Sorun yaşar mıyım?

Nadir de olsa yaşarsınız. Ama sorun değil. Destek forumlarından yardım alabilirsiniz. Zamanla sisteme adepte olacağınız için kendi sorunlarınızı çözmeye başlayacaksınız ve windows sizin için tamamen hayal olan bir işletim sistemi olarak kalacak.

 

Ücretsiz olarak sunulan işletim sistemleri

Ubuntu, Redhat,Linux Mint bir kaç işletim sistemi daha mevcut fakat benim tercihim ubuntu Redhat’ı kullanmadım ama birçok forumda ubuntu kadar önerilmese de oldukça sevilen bir işletim sistemi gibi görünüyor.

 

Dışarıdan Uygulamaya Pek İhtiyaç Duymazsınız

Yazılım merkezlerinde ücretsiz olarak sunulan alternatif uygulamalar mevcuttur. Adobe Photoshop yerine GIMP, Microsoft Office yerine Libre Office gibi neredeyse bütün uygulamaların alternatifi vardır. Fakat Windows’da olup da Linux’de olmayan bir uygulamayı çalıştırmak içinse Wine adlı uygulamayla çalıştırmamız mümkün.

 

Pgp Mail Şifreleme

Pgp ile mail şifreleme işlemi çok daha kolaydır. Pgp mail şifreleme nedir? Başlıklı konumu ziyaret ederek daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Sisteminizi yormayan açık kaynak kodlu bu işletim sistemlerine alışmanız boraz zaman alır ama alıştığınızda bırakmanız oldukça zordur. Linux’a başladığım süre zarfında hiç windows’a dönmeyi düşünmedim fakat istisnalar olup 1 2 günlüğüne geçmek zorunda kaldığım olmuştur. 🙂

 

Bugünlük anlatacaklarım bu kadar yazımı beğendiyseniz mail abonesi olabilir ya da sağ altta bulunan masaüstü bildirimlerini açarak hem bana destek olabilir hem de sitemde yapılan güncellemelerden anında haberdar olabilirsiniz. Kendinize çok iyi bakın. Gülücükle kalın. 🙂

Yeni Listeler E-Postana Gelsin

Günlük bültenimize abone olarak yeni haberlerden haberdar olabilirsin.

Abone Olduğun İçin Teşekkür Ederim.

Sistemde bir hata oluştu merak etme hemen düzeltiyoruz.