Bilindiği gibi Facebook, günümüzde sadece bir sosyal medya sitesi değil de bir teknoloji şirketi haline geldi. Bu bağlamda Facebook’un son çalışması Facebook Haritalar, farklı yapısı ile dikkatleri üzerine çekmeye daha şimdiden başlamış oldu!

:: Facebook Drone Modeli Testlerine Başlıyor!

Facebook’un üzün süredir üzerinde çalıştığı güneş enerjisi ile çalışan en büyük drone modelleri…

Mark Zuckerberg tarafından geçtiğimiz aylarda duyurulan Connectivity Lab oluşumunun çalışmaları somutlaşıyor. Doğrudan Mark Zuckerberg tarafından yayınlanan bir video ile gündeme gelen Facebook Haritalar, yapay zekaya sahip yapısı ile dikkat çekiyor.

Söz konusu bu yapay zekanın temel amacı ise, görsel öğeleri tanımlamak üzerine kurulmuş. Örnek vermek gerekirse Facebook Haritalar, insan yüzünü tanımlayabiliyor. Ortaya çıkan bilgilere göre bu sayede, belirlenen; cadde, mimari yapı ve okullarda ne kadar insan olduğu saptanabiliyor.

Öte yandan Facebook’un Connectivity Lab oluşumu tarafından geliştirilen harita uygulaması şu anda, 21,6 milyon metre kare alanı taramış durumda ve 5 metreye kadar kuşbakışı görüntü sunabiliyor.

Son olarak belirtmek gerekirse gayrıresmi ismiyle Facebook Haritalar, Facebook Drone projeleri ile entegre olarak kullanılacak. Şu an için bu kullanımın temel amacı ile ilgili net bilgiler ise paylaşılmış değil.

Mark Zuckerberg tarafından yayınlanan videoyu, aşağıdaki bağlantı aracılığıyla izleyebilirsiniz.

Mark Zuckerberg | Facebook

:: Facebook’un Connectivity Lab oluşumu tarafından geliştirilen harita uygulaması ile ilgili, siz ne düşünüyorsunuz?

KAYNAK : http://shiftdelete.net/facebook-yapay-zekali-harita-gelistiriyor-69471

Yeni Listeler E-Postana Gelsin

Günlük bültenimize abone olarak yeni haberlerden haberdar olabilirsin.

Abone Olduğun İçin Teşekkür Ederim.

Sistemde bir hata oluştu merak etme hemen düzeltiyoruz.