Merhaba arkadaşlar neden com.tr domain başlıklı yazıma hoşgeldiniz. İsterseniz öncelile alan adının yani domain adresinin önemiyle başlayalım. Açacağınız site ve domain adresi yani alan adınızın uyumlu olması çok önemli örneğin bir blog açacaksanız ilgisiz bir alan adıyla başladığınız taktirde hem akılda kalıcılığı zor olacaktır hemde içerikle ilgisi olmadığı için arama motorları tarafından gelen ziyaretçiler ilgisiz olduğunu düşünerek sitenizi ziyaret etmeyi pek  fazla düşünmeyecekler. Bunun yanı sıra alan adınızın kısa ve akılda kalıcı olması hem SEO bakımından hem ziyaretçi açısından daha iyi olacaktır. Kişisel blog açmayı planlıyorsanız  genelde isim soyisim tercih edilir ama siz kimliğinizi gizli tutmak istiyorsanız yazarblogu.com  gibi isimlerle başlayabilirsiniz.  Tamamen sizin tercihinize kalmış bir olay. Neyse yavaş yavaş Tr domain adresinin önemine geçelim. Neden Tr uzantılı domain tercih etmeliyim diyenler illaki olacaktır. Daha mı zengin gösteriyor ya da daha mı kaliteli duruyor? diyenler var. Hayır bunların hiçbirisi de değil. Tr alanadının en büyük tercih edilme sebeplerinden birisi sadece Türkiye’ye hitap eden bir siteniz  varsa sizin için en makul alan adı tr uzantılı olandır. Çünkü arama motorları öncelikle domain uzantısına bakar ve uzantıya göre hedef ülkeyi belirler bunu tabi siz de meta kodlar yardımıyla hedef ülkenizi belirleyebilirsiniz. Alan adının sonunda görmüş olduğunuz Tr uzantısı hedef kitlenizi de belirlediği için hem bu işlemlerden kurtulmuş oluyorsunuz hem de google sitenizin Türkiye’ye ait olduğunu ve hedef kitlenizin Türkiye’olduğunu bildiği için siteniz aramalarda daha üst sıralarda çıkıyor. Buda hit artışınızın normal domainlere oranla daha fazla olmasını gösterir bir nevi.

 

Tr alanadını birçok firmadan satın alabilirsiniz hangi firmadan aldığınız çok önemli  değil ama name server adresleri hiçbir zaman anlık olarak aktif olmaz. Belirli saatlerde ns güncellemeleri yapılır. Normal piyasada 30 ile 40 Tl arasında değişin fiyatlara almak saçma olur ama sadece isimsoyisim.com.tr için geçerli herhangi bir domain firmasından alacağınız 30-40 Tl’lik domain nic.tr sitesinde isimsoyisim.com.tr şeklinde oluşuyorsa fiyatı 12 Tl’dir.

sizde adsoyad.com.tr düşünüyorsanız nic.tr den almanızı tavsiye ederim. Yazımı sonuna kadar okuyup beğendiysen abone olarak bana destek olabilirsin. Söyleyeceklerim bu kadar kendinize iyi bakın. Gülücükle kalın. 🙂

Yeni Listeler E-Postana Gelsin

Günlük bültenimize abone olarak yeni haberlerden haberdar olabilirsin.

Abone Olduğun İçin Teşekkür Ederim.

Sistemde bir hata oluştu merak etme hemen düzeltiyoruz.